Header image  

Moravská Třebová

"salonní country"

 

historie:

Přibližně začátkem dubna roku 1999 (po cca 20 letech) ukecal na jednom z alkoholických dýchánků (jak jinak) Jarda Mikeš někdejší zbývající členy "legendární" moravskotřebovské country praskupiny Kámoši k jejímu znovuvzkříšení (viz vedle pár dochovaných zažloutlých fotografií). Ve velice krátké době začali zkoušet u Jardy v obýváku v bytovce a to potichu kvůli nervózním sousedům v téměř původním obsazení: Jarda Mikeš (kapelník, sólo kytara), Pepa Žilka (banjo), Míra Václavík (12-ti strunná kytara) a Franta Sedláček (kontrabas). Po půl roce bylo vše jinak. To se už hrálo v pracovně multižánrového baskytaristy Pavla Tichého. Obsazení se změnou nástrojů bylo následující: Jarda Mikeš (teď už mandolína), Pepa Žilka (banjo a klarinet), Míra Václavík (12-ti strunná kytara), Pavel Tichý (baskytara), Petr Šesták (rytmika-bonga). Nově obnovená kapela pak s úspěchem hrála převážně na místních akcích všeho druhu. Žánrově kapela střídala folkový, trampský, bluegrassový a country styl, případně podle zájmu sáhla i po osvědčených moderních šlágrech, případně i lidových halekačkách.
Ovšem jak to tak u obnovených kapel chodí, došlo ještě během téhož roku k menším personálním změnám. Odešel Míra Václavík s dvanáctistrunnou kytarou a nahradil ho nový doprovoďák a hlavní zpěvák Jarda Hloušek a přibyl sólo kytarista a školený zpěvák Pavel Machálek. Toho času dal Pavel Tichý přednost jinému žánru a přešel k bigbeatové kapele, bonga se coby nástroj jako takový zrušily a basu převzal Petr Šesták, který později basu začal střídat s trubkou. Dohromady Petr s Pepou postupem času utvořili podařenou decho-vou sekci. Následně bylo nutno změnit i zkušebnu a pro výhodnou nabídku nemovitých prostor se stala novou členkou ansáblu Alice „Ája“ Moravcová, mimo jiné erudovaná zpěvačka a hráčka na klávesy a všechno chrastící, a také záložní basistka, protože se střídala s Petrem na basu ve skladbách, kde Petr hrál trubku. Bonga pak byla nahrazena vyšším rytmickým nástrojem - bicí soupravou vhodnější do převažujícího stylu country, za kterou usedl Jirka Křetínský. Kapela byla v tomto období velmi produktivní, tak pro nadměrné vytížení z množství různých uměleckých aktivit na sklonku podzimu 2000 se vzdal účasti i kytarista a zpěvák Pavel Machálek a na post kytaristy přišla nová posila se jménem Jirka Sova. Pavel Machálek si pak jako host během následujícího roku občas zahrál něco na způsob divoké karty večera. Jarda pak v následující době ke své mandolíně a občasné foukací harmonice přidal hru na další nástroj - dobro, který obohatil zvuk kapely a více podpořil country styl.
Taky už bylo jasné, že takové velké hudební těleso o 7 členech se neobejde bez nějaké pořádné aparatury, a došlo k nutné "elektrifikaci" kapely. O tuto složitou techniku se statečně od počátku staral František Chaloupka. Od nového roku 2001 se zdálo, že se situace "stabilizovala", a vydržela nám celé tři roky. Od počátku roku 2004 nás však z důvodu totálního pracovního nasazení (stavba rod.domku, zaměstnání na směny apod.) nerad opustil hlavní zpěvák Jarda Hloušek. Naštěstí pro kapelu přibyla na místo vůdčího zpěváka nová zkušená pěvecká posila ze Slovenska - Andrej Boledovič.
V této již pak na dlouhou dobu ustálené sestavě se nám v následujících letech podařilo absolvovat spoustu prestižních akcí a událostí, včetně nahrání našeho zatím jediného CD „Z města ven“ (rok 2005). To už kapela žánrově preferovala country styl, ale sáhla i po bluegrassu či po dixielandu a podobných stylech. Bohužel ani toto složení nevydrželo věčně a koncem roku 2008 sice po vzájemné dohodě, ale nečekaně odešel basák, trumpeťák a moderátor našich vystoupení Petr Šesták. Na jeho místo v krátké době (od února 2009) nastoupil mnoha lety v rockových kapelách ošlehaný baskytarista Milan Jičínský. Kapela mohla pokračovat v další zdařile rozjeté činnosti, sice ochuzena o trubku, která žánrově obohacovala repertoár skupiny. Kapela pak pokračovala v dalších podařených vystoupeních na různých festivalech, country bálech apod. nejen po území naší republiky, ale i opakovaně na Slovensku.
Z pohledu soukromých událostí členů kapely je znát, že kapela neomezovala fungování ani při velké vytíženosti jednotlivých členů. Pro zajímavost lze uvést že, zpěvák Andy vlastnoručně dostavěl rodinný domek, kam se i se stále rozrůstající rodinou koncem roku 2011 přestěhoval, bubeník Jirka se s rodinou konečně přestěhoval z malého bytečku do pěkného velkého bytu, kapelník Jarda se přestěhoval také, ale z bytového domu do svépomocí opraveného rod.domku, a hlavně se začátkem února roku 2011 naší zpěvačce Alici narodil syn Filípek, takový kapelní mazlík. Z tohoto pochopitelného důvodu, mateřské zaneprázdněnosti, omezovala „Ája“ kapelní aktivity, a účastnila se pouze vybraných vhodných kapelních vystoupení. Maskot kapely malý Filípek pak samozřejmě u toho nesměl chybět.
V roce 2012, i přes velkou vytíženost, se kapela po letech vyhecovala k navštěvě nahrávacího studia a natočila zatím poslední CD "Toulám se", po kterém následoval v roce 2013 singl "Sněžka Sherpa Cup".
V polovině roku 2015 došlo v kapele k výrazné personální změně, kdy se po cca 15 letech projevilo neúnosné časové přetížení jednotlivých členů. Z důvodu této přetíženosti skupinu nejdříve ohlášeně opustil dlouholetý bubeník Jirka Křetínský, který v současné době naštěstí nadále občas hostuje v několika kapelách a muzikantských projektech. Následně z rodinných a pracovních důvodů bohužel kapelu opustil i hlavní zpěvák Andy Boledovič, jeho nečekaná absence způsobila kapele asi největší starosti, protože na jeho účasti byla postavena největší část našeho repertoáru a fungování kapely vůbec. Tyto odchody způsobily k naší lítosti další lavinu odchodů. Po změně zaměstnání odešel i basák Milan Jičínský a z obdobných rodinných a pracovních důvodů vytíženosti opustila kapelu i naše zpěvačka Ája Moravcová. Ve skupině zůstali z původní sestavy pouze 3 členové - Jarda (mandolína, dobro), Pepa (banjo) a Jirka (kytara). Zde je třeba dodat, že se nám ještě v roce 2015 ke konci původní sestavy podařilo natočit singl "Třebovskej Pacifik" (slibovaný hudební bonbónek) a dokonce k této písni natočit videoklip (viz odkaz - aktuálně).
Během intenzivního hledání na podzim roku 2015 pak do kapely nastoupil zkušený zpívající kontrabasista Franta Sedláček a zejména sólová zpěvačka Anička Chmelařová. Takže od sezóny 2016 jsme zase v plné funkční sestavě (5 členů). Navíc se nám následně podařila velmi vzácná spolupráce s houslovým mistrem panem Ivanem Hřebabetzkým, který od sezóny 2017 u nás působí jako stálý host. Kapela i s přibývajícími léty nadále aktivně pokračuje ve své hudební činnosti.
Současně věříme, že se nám pro vás podařilo připravit na novou sezónu příjemný repertoár, a že se zase s vámi budeme dále potkávat na našich vystoupeních.
Těšíme se na setkání s vámi, mějte se fajn, a ahooooj PNband.

V současnosti hrajeme v následujícím složení


PNband rok 2017 (na housle host mistr Ivan Hřebabetzký)


PNband rok 2016 (aktuální sestava)


Proč ne band -podzim 2009.
PNband rok 2009 (původní sestava do konce léta roku 2015)

odkaz na původní stránky - členové

 

P.S.
A proč právě název kapely "Proč ne"
… no, při vymýšlení všemožných názvů pro vznikající country kapelu se snad na každý dotaz na právě ten "pravý" název
" …a toto by šlo?" dostalo stejné odpovědi: " …proč ne?" Tak Proč ne !

... ovšem jak to tak občas chodí, došlo i v naší kapele k "historické" změně - 16. září v sedm hodin večer kolem roku 2002 se změnil název z původního Proč ne na Proč ne band.
Protože kapel se stejným jménem bylo víc, tak to aby v tom nebyl zmatek.

 

pamětnické momentky